Aktualności

Ogrodzenia mobilne – rodzaje i zastosowanie

Ogrodzenia mobilne – rodzaje i zastosowanie

Ogrodzenia mobilne, choć spotykane przez nas na co dzień, wcale nie są pierwszym skojarzeniem dotyczącym ogrodzeń w ogóle. Warto więc wiedzieć czym dokładnie są ogrodzenia mobilne, a ponadto jakie są ich rodzaje oraz jakie mają zastosowanie w życiu codziennym. W artykule tym przybliżamy temat.

Czym są ogrodzenia mobilne

Przede wszystkim należy na wstępie jasno zaznaczyć, że ogrodzenia mobilne to nie zawsze to samo, co tradycyjny płot. Jednak ogrodzenia mobilne najczęściej są tożsame z ogrodzeniami tymczasowymi. Charakteryzuje je szybka i prosta możliwość zmiany kształtu odgradzanego obszaru, jego wielkości, a nawet lokalizacji. Ich zadaniem jest tymczasowe, jednak skuteczne odgrodzenie pewnego obszaru terenu, ze względu na przykład na trwające prace budowlane, czy nawet podczas różnorodnych imprez plenerowych, koncertów, bądź wydarzeń sportowych. Dodatkowo ogrodzenia mobilne to również dużo tańsza opcja, niż ogrodzenia tradycyjne. Najważniejszymi cechami ogrodzeń mobilnych jest ich lekkość i łatwość transportu.

Rodzaje ogrodzeń mobilnych

Wybierając ogrodzenie mobilne warto zdecydować się na takie, które jest wykonane z trwałych, wytrzymałych i odpornych na korozję materiałów. Niezależnie od tego czy będzie ono użytkowane jedynie w czasie imprezy plenerowej, czy też posłuży nam do dłuższego odgrodzenia terenu, ważna jest jego estetyka i skuteczność. Wśród szerokiej grupy produktów, jakimi są ogrodzenia mobilne, można wyróżnić ich trzy podstawowe rodzaje:

  • ogrodzenia niskie, zwane także barierkami ochronnymi

  • wysokie ogrodzenia ażurowe

  • wysokie ogrodzenia pełne
     

Różnią się one skutecznością, a tym samym różne jest także ich zastosowanie.

Zastosowanie ogrodzeń mobilnych

Dobór konkretnego rodzaju ogrodzenia mobilnego powinien być podyktowany potrzebami i wymogami, jakie musi ono spełniać. Zupełnie czego innego wymagamy od ogrodzenia, które będzie otaczało plac budowy, a czegoś innego od niskiego ogrodzenia podczas imprez masowych. Należy więc dokładnie przyjrzeć się zastosowaniu każdego z rodzajów ogrodzeń mobilnych.

Niskie barierki ochronne

Ze względu na funkcję, jaką pełni ten typ ogrodzenia mobilnego, nazywany jest także barierkami kontroli ruchu. Ich zadaniem jest krótkotrwałe zabezpieczenie terenu wyłączonego z użytku. Rzadziej stosowane są podczas prac remontowych, nie nadają się do odgradzania prac budowlanych. Jednak różne rodzaje niskich barierek ochronnych stosuje się przy pracach montażowych i drogowych, w czasie różnorodnych marszów czy zorganizowanych pochodów, a najczęściej spotykane są w czasie imprez masowych, zarówno w plenerze, jak i w dużych halach.

Wysokie ogrodzenia ażurowe

Wysokie ogrodzenia ażurowe skutecznie odgradzają część terenu, jednak pozwalają na obserwowanie go. Dostępne są w różnych modułach, o różnej długości, a ich transport, montaż i demontaż jest niezwykle łatwy. Tego typu ogrodzenie mobilne jest lekkie, a jednocześnie dość trwałe. Mimo swojej stalowej konstrukcji, jest odporne na korozję, dlatego też nadaje się do długotrwałego stosowania w sytuacji narażenia na zmienne warunki atmosferyczne. Sposób montażu pozwala na ustawienie wysokiego ogrodzenia ażurowego nawet na nierównym i wymagającym terenie. Mogą być stosowane w czasie imprez masowych jako swego rodzaju tymczasowe ścianki działowe. Jednak znacznie częściej spotykane są jako ogrodzenie miejsca prac remontowych, budowlanych czy montażowych.

Wysokie ogrodzenia pełne

Charakterystyką nieco przypominają ogrodzenia ażurowe, jeśli chodzi o wysokość i długość paneli, a także możliwość ustawienia na każdym terenie. Ponadto są również stabilne, wyjątkowo trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Jednak najważniejszą cechą ogrodzenia pełnego jest skuteczne zabezpieczenie przed ciekawością niepożądanych obserwatorów. Jednocześnie dzięki swojej nie przezierności, ogrodzenie pełne minimalizuje uciążliwe skutki odgrodzonych prac dla otoczenia. Najczęściej stosowane są przy ciężkich pracach budowlanych i remontowych na otwartych przestrzeniach.